Samsung Galaxy A73 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A73
Rs. 89,899
OutOfStock
Samsung Galaxy A73 Price & Specifications
| Release Date | 30-09-2021 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM, Dual Standby, (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 163.7 x 76.1 x 7.6 mm |
| Phone Weight | 181 g |
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Screen Protection | Super AMOLED Plus |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | (Li-Po Non removable), 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 108 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Snapdragon 778G |
| GPU | Adreno 642L |
samsung galaxy a73 price in Pakistan is 89,899 PKR. samsung galaxy a73 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy a73 launched with impressive color options awesome_white,awesome_mint,awesome_grey. samsung galaxy a73 phone weighs only 181 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy a73 is set up with a 108 MP + 12 MP + 5 MP + 5 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Snapdragon 778G and Adreno 642L ensure the smooth performance of samsung galaxy a73. The Display of samsung galaxy a73 supports Resolution up to 1080 x 2400 Pixels and the screen Size is 6.7 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 Inches. Mobile battery capacity is (Li-Po Non removable), 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy a73 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A73 Availability
| Expected Price: | Rs. 89,899 |
| Release Date: | September 30, 2021 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Samsung Galaxy A73 Price and Specs
| Samsung Galaxy A73 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 89,899 |